17 Aralık 2018, 16:06 tarihinde eklendi

Pazarlama odaklı görsel / banner tasarımı için 7 öneri

Pazarlama odaklı görsel / banner tasarımı için 7 öneri

Özellikle dijital pazarlama çalışmalarının en kilit noktası görsel tasarımlarıdır. Ürün, hizmet ya da kampanya ile ilgili hazırlanacak görsellerin pazarlama odaklı tasarlanması; hedef kitlenizin dikkatini çekmek, marka algısını güçlendirmek ve tıklama oranlarını yükseltmek için büyük öneme sahiptir.

Tasarlayacağınız görsellerle belki de daha önce markanızı hiç duymayan kitlelere ulaşacak ya da sitenize gelmiş ama ürün ve hizmetlerinizi satın almadan ayrılmış ziyaretçileri yeniden ikna etmeye çalışacaksınız. Tıpkı mağazanıza gelen müşterileri karşılamak ya da ürün bakan ancak satın alma konusunda kararsız kalan müşterileri ikna etmek gibi.

Reklam görseli tasarımında, vurgularınızı çok net ifade etmeli, indirim ya da kampanyalarınızı kullanıcıların tek bakışta anlayacağı şekilde belirtmelisiniz. Kullanacağınız renkler, görseller, yazı fontları, sloganlar, ürün ya da hizmetinize ilişkin en temel özellikler ve harekete geçirici mesajların hepsi başarılı bir görsel tasarımı için dikkatle seçilmesi gereken özelliklerdir. Görsel tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tasarım boyutlarıdır. Özellikle çok kanallı pazarlama çalışmalarında, onlarca farklı görsel boyutu mevcuttur. Reklam görsellerinizin sorunsuz olarak yayınlanması ve hedef kitlenize ulaşmasını sağlamak için her pazarlama kanalına özel (Facebook, Google Display, Affilate..vb) görsel boyutlarına hakim olmanız gerekmektedir.

Görselleri tasarlarken, reklam vereceğiniz kanallarda onlarca farklı reklam görseli olacağını unutmayın. En dikkat çekici ve harekete geçirici görselleri tasarlamaya özen gösterin. Görsel tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara geçmeden önce, dijital pazarlama kanalları içerisinde önemli bir yere sahip olan sosyal medyada bir görselin görünme süresinin ortalama 1.7 saniye olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Yani işin özeti şu, öyle bir görsel hazırlamalısınız ki hedef kitlenizde bulunan kullanıcıları 1.7 saniye içinde ikna etmelidir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *